EXCLUSIVE


drevo pre terasy


CUMARU


Intsia bijuga, Intsia palembanica a ďalšie druhy toho istého rodu.

Krajina pôvodu Indonézia (Irian, Kalimantan, Sumatra), Malajzia (Malaya, Sabah, Sarawak), Papua-Nová Guinea

Merbau je jedným z najviac tvrdých a odolných driev používaných na výrobu podláh. Má vynikajúcu rozmerovú stabilitu a je vysoko odolné voči napadnutiu hmyzom.

Stacks Image 756
MERBAU TERASA
Stacks Image 757
MERBAU TERASA
Stacks Image 758
MERBAU TERASA
Stacks Image 759
MERBAU TERASA
Stacks Image 760
MERBAU TERASA
Stacks Image 761
MERBAU TERASA
Vlastnosti MERBAU:

Hustota 830 kg/m3 pri 12% vlhkosti dreva, surové drevo 1 000 - 1 300 kg/m3. tangenciálne zosychanie je 2,6% z objemu dreva radiálne zosychanie je 1,2% z objemu dreva pevnosť v tlaku je 60 - 85 Mpa štatistický ohyb je 116 - 155 Mpa súčiniteľ zmrštenia Tangenciálny smer: 2,6% tvrdosť Vodorovne: 8,9 kN/mm2 zvisle: 9,5 kN/mm2 modul pružnosti 15 400 - 16 500 N/mm2
Beľové drevo: bledo žlté, až béžové Jadrové drevo: hnedošedej až tmavo červenohnedé, zreteľne oddelené

Vzhľad:

Jadrové drevo čerstvo narezaného dreva Merbau je žlté až oranžovo hnedej, ale neskôr stmavne a získa hnedú alebo až hnedo červenú farbu. Jednou z vlastností Merbau je, že povrch dosiek môže mať žlté škvrnky v póroch (drevo pôvodom z Papue Novej Guinei), takže napríklad po položení podlahy sa Vám môže zdať ako melírovaná zlatom. Beľ dreva Vyzretý. Šírka 5 - 8 cm, farba žltkastá. Priemer kmeňa 65 - 160 cm, v závislosti na mieste výskytu! Tvar kmeňa rovný, často rozsiahle korene. Jadro dreva V surovom stave žltkasto hnedé až oranžovo hnedé, neskôr tmavne do červenohnedej až medenej farby. Pórovitosť hrubá a často s čiernymi, miestami tiež žltými miestami. Priebeh vlákien s miernym premenlivým krútiacim rastom. Povrch je na dotyk mierne mastný, s ojedinelým leskom. Zápach V suchom stave bez charakteristického zápachu.

Spracovateľnosť:

Merbau sa vzhľadom k svojej tvrdosti pomerne zložito opracováva a je treba si dávať pozor, aby neprišlo do kontaktu s vlhkosťou alebo železom a železnými kovmi. To môže spôsobiť sčernanie dreva.

Hlavné použitie:

Najčastejšie sa Merbau používa na výrobu drevených podláh, ďalej potom v nábytkárstve, v stolárstve, na rôzne obloženie, ale aj na výrobu hudobných nástrojov. Merbau je tiež zdrojom prírodných farbív.
MERBAU z počiatku pri dažďoch vyplavuje červený pigment, ktorý je v podstate z priľahlých stavieb neodstrániteľná !
Odolnosť proti Veľmi dobrá až dobrá - (zodpovedá triede odolnosti 1 - 2 podľa DIN EN 350-2). V stavebníctve sa využíva v interiéroch, napríklad pri výrobe podláh, merbau je jednou z najkvalitnejších drevín pre použitie v interiéri. Podlaha je vhodná pre podlahové kúrenie.Farba čerstvého dreva merbau je červenavá, pôsobením slnečného svetla však tmavne a môže získať až tmavo hnedú baru. Exotická masívne mozaika MERBAU, vhodná do všetkých obytných aj kancelárskych priestorov, tiež do vlhkých priestorov - kúpeľne, zimné záhrady a treba tiež sprchové kúty. Pozor pri použití v exteriéroch - drevo koroduje, a na povrchu sa tvoria praskliny. Drevo merbau má veľkú tradíciu pri použití v exteriéri v štátoch ako Florida, alebo Austrálie, v teplejšom, subtropickom pásme, nie je vhodné pre použitie v stredoeurópskom klímy.

vlastnosti merbau